ضربه گیر لاستیکی

 ضربه گیر لاستیکی چیست ؟
 
ضربه گیر لاستیکی یا لرزه گیرهای لاستیکی، قطعاتی هستند که از ترکیب پلی یورتان یا لاستیک و ورق های فولادی تشکیل می شوند. ضربه گیر یا  لرزه گیر لاستیکی صنعتی وظیفه خنثی و کنترل کردن لرزش و نوسانات ناشی از کارکرد دستگاه ها را بر عهده دارند که وجود این قطعه حساس باعث افزایش عمر مفید دستگاه و سایر قطعات می شود.
لرزه گیرها در ابعاد مختلفی بسته به کاربردشان، به صورت سفارشی ساخته می شوند. تعییر سایز  و تغییر پیچ آنها در پروسه ی ساخت، امکان پذیر است.

صنایع لاستیک سازی داوودی رابر ( davoodi-rubber.ir )

 
 

انواع ضربه گیر عبارتند از: 
  

1. ضربه گیر لاستیکی کشویی

نوع ضربه گیر

 کشویی

کاربرد خنثی‌سازی تنش و ضربه‌های مکانیکی و کاهش انتقال شوک به ساختار و مکانیسم
مواد اولیه  لاستیک طبیعی (NR)، لاستیک مصنوعی مانند SBR، CR یا نئوپرن، EPDM، نیتریل، سیلیکون، پلی سولفید، اورتان، پلی اورتان و بوتیل

2. ضربه گیر لاستیکی Rocker و Pin 

نوع ضربه گیر

Rocker و Pin

کاربرد خنثی‌سازی تنش و ضربه‌های مکانیکی و کاهش انتقال شوک
مواد اولیه لاستیک طبیعی (NR)، لاستیک مصنوعی مانند SBR، CR یا نئوپرن، EPDM، نیتریل، سیلیکون، پلی سولفید، اورتان، پلی اورتان و بوتیل

3. ضربه گیر لاستیکی دیسکی

نوع ضربه گیر دیسکی
کاربرد خنثی‌سازی تنش و ضربه‌های مکانیکی و کاهش انتقال شوک
مواد اولیه لاستیک مصنوعی مانند SBR، CR یا نئوپرن، EPDM


4. ضربه گیر لاستیکی پل 

نوع ضربه گیر ضربه گیر پل
کاربرد خنثی‌سازی تنش و ضربه‌های مکانیکی و کاهش انتقال شوک به پایه های پل
مواد اولیه نئوپرن 

5. ضربه گیرهای لاستیکی گلدانی

ویژگی خاص ضد سایش
نوع ضربه گیر ضربه گیر لاستیکی
مواد اولیه نئوپرن


6. ضربه گیر کشویی برای پل ها

نوع ضربه گییر کشویی برای پل ها 
کاربرد خنثی‌سازی تنش و ضربه‌های مکانیکی و کاهش انتقال شوک به پایه های پل
مواد اولیه  نئوپرن


7. ضربه گیرغلطکی

نوع ضربه گیر غلطکی
کاربرد جلوگیری از  تنش و ضربه‌های مکانیکی و کاهش انتقال شوک
مواد اولیه  لاستیک مصنوعی مانند SBR، CR یا نئوپرن، EPDM


8. ضربه گیرهای الاستومری

نوع ضربه گیر الاستومری
کاربرد جلوگیری از  تنش و ضربه‌ ی  مکانیکی و جلوگیری از انتقال شوک
مواد اولیه نئوپرن

داوودی صنعت مفتخر است که در راستای کمک به تولید و ساخت و ساز در کشور عزیزمان توانایی تولید انواع ضربه گیر لاستیکی را دارد. کاربردهای ضربه گیر یا لرزه گیر چیست؟

ضربه گیرها انواع مختلفی دارند که هرکدام از انواع مختلف ضربه گیر ها برای استفاده در مکان های مختلفی تولید می شوند. بعضی از آن ها در خودرو ها و بعضی دیگر می تواند در دستگاههای صنعتی استفاده شود. از پرکاربردترین ضربه گیرها می تواند منجید ها نام برد این نوع از ضربه گیرها از جنس مواد پلاستیکی و ورق فولاد تولید می شود.
ضربه گیر های لاستیکی حتی می توانند در سازه ها و بخش صنعتی نیز کاربرد داشته باشد. ضربه گیر ها میتوانند بهترین محافظ برای جداسازی دو صد و جلوگیری از شوک ضربه باشند.


 

ضربه گیره پل چیست؟

ضربه گیرهای پل در واقع برای سازه ها و بناهای زیر پل و روی پل استفاده می شوند. این ضربه گیرها در ساخت پل بسیار مهم هستند، زیرا پل را از آسیب محافظت می کنند.

کاربرد ضربه گیرهای پل

ضربه گیر پل می تواند بار اضافی که به پل منتقل می شود و باعث آسیب به پایه پل میشود را خنثی کند. در هنگام تغییر دما که انبساط و انقباض در پایه های بزرگ صورت می گیرد ضربه گیر پل می تواند از خرابی پل جلوگیری کند. لرزه گیرهای فشار را از پایه های پل کم میکنند.
در هنگام زمین لرزه نیز ضربه گیر می تواند از آسیب خرابی پل جلوگیری کند.

 
 

طراحی و ساخت ضربه گیر پل

ضربه گیر پل از فولاد تقویت شده درست شده است در حقیقت یک بالشتک چند لایه است و می‌تواند در هر جهت و سمتی، تاجایی که شکل الاستیک آن اجازه بدهند حرکت یا چرخش کند.

طراحی و ساخت پل، بستگی به پلی داردرکه قرار است برای آن استفاده کنیم. برای مثال پل هایی که بار زیادی روی آنها است و میزان چرخش و حرکت آنها زیاد است، تعداد لایه هایی که از فولاد در آن استفاده می شود باید بسیار بیشتر باشد. در نتیجه برای هر مدل پل و بسته به میزان بار ترافیک روی آن مقادیر متفاوتی از لایه های فولاد و لاستیک، برای دست پیدا کردن میزان تحمل بار آن پل استفاده می شود.
تقویت ضربه گیرهای پل می‌تواند با استفاده از پارچه های کتانی و پنبه ای صورت گیرد. محافظ های پلاستیک ستونی بسیار سفت هستند و تحمل ظرفیت بار فراوانی دارد. به خاطر این سختی، محافظ های پلاستیکی میزان چرخش و حرکت، بسیار کم می‌شود. در نتیجه استفاده از یک تقویت کننده مانند پارچه کتان یا پنبه ای می تواند تحمل وزن زیادی را به پل بدهد.