پکینگ لاستیکی

پکینگ لاستیکی چیست ؟

از پکینگ لاستیکی برای آب بندی در پیستون ها و شافت پمپ ها استفاده میکنند. پکینگ ها در سایزهای مختلف و جنس های مختلف تولید می شوند. این پکینگ ها توانایی آب بندی به صورت دو طرفه را دارند که بر اساس جنس شان می‌تواند بین ۲۵۰ تا ۸۰۰ بار را تحمل کنند. کار پکینگ لاستیکی به این صورت است که لبه های بیرونی پکینگ، مانند گلویی کار میکند. پکینگ جنس های مختلفی دارد که ما به پکینگ لاستیک می پردازیم. 

 
 
پکینگ نوع H


کاربرد پکینگ لاستیکی

 پکینگ ها آببند هایی هستند که می توانند جلوی نشت موادی مانند مایعات را بگیرند در ادامه به همه کاربردهای پکینگ می پردازیم.
جلوگیری از نشت مایعات سمی گازهای مایع
جلوگیری از نشت مواد های خطرناک و آلاینده ها
 قابل استفاده در کارخانه های فولاد سیمان کارخانجات آهنسازی و گلویی و پیستون انواع پکینگ لاستیکی

 

پکینگ های یک طرفه لاستیکی پلی اورتان ptfe 

 پکینگ های یک طرفه لاستیکی، از پراستفاده ترین پکینگ ها هستند که برای انجام عمل آب بندی یک طرفه استفاده می شوند. در این مدل از پکینگ های لاستیکی فشار وارد شده از سیالات ، به قسمت پشت سیل می باشد. در نتیجه هر چقدر فشار بیشتر شود، فشار پره بیرونی به بدنه سیلندر بیشتر می شود و این موضوع باعث می شود که  از نشتی جلوگیری شود. علاوه بر این زاویه پره در نوع آب بندی که با این  پکینگ انجام می شود بسیار تاثیر دارد.
نوع پکینگ پلینک یک طرفه لاستیکی
کاربرد  آب بندی سیالات
مواد

ptfe 

پکینگ های دوطرفه فلز دار 

پکینگ های لاستیکی دو طرفه برای جک های پنوماتیک به صورت پکینگ های دو طرفه ی فلز دار ساخته می شوند. جک پنوماتیک در حال حرکت، تحت فشار است به همین دلیل از یک صفحه گرد فلزی به عنوان تقویت کننده برای آن،  استفاده می‌شود. این صفحه فلزی که  بین دو پکینگ لاستیکی قرار می گیرد ،  دو پکینگ را به یک پکینگ تبدیل می کند.
نوع پکینگ پکینگ دو طرفه فلزدار
کاربرد ب بندی سیالات
مواد اولیه لاستیک و فلز

پکینگ لاستیکی طبقاتی ( V Pack )

 پکینگ های طبقاتی که با نام دیگر وی پک شناخته می شوند، در جک های هیدرولیکی و پنوماتیکی کاربرد دارند. این پکین ها در فشار های بالا و پایین به صورت V استفاده می شوند و توسط لایه های میانی با منجیددار تقویت می‌شوند. از ویژگی ها خاص این پکینگ ها ی وی پک یا طبقاتی می توان به قابلیت تنظیم ارتفاع از مزایای این پکینگ ها می باشد.
نوع پکینگ

V Pack 

کاربرد آب بندی سیالات با قابلیت تنظیم ارتفاع
مواد اولیه لاستیک مصنوعی مانند SBR، CR یا نئوپرن، EPDM
پکینگ منجیددار


 پکینگ های منجیددار از جنس NBR یا نیتریل هستند. این پکینگ ها بسیار شبیه پکینگ های یکطرفه می باشند با این تفاوت که پکینگ های منجیددار از یک لایه الیاف کتان یا پلی استر به عنوان تقویت کننده  تشکیل شده اند و از مقاومت بسیار  بیشتری در مقابل فشار و دفرمگی برخوردارند.

نوع پکینگ پکینگ منجید دار
کاربرد آب بندی
مواد اولیه NBR 

پکینگ پیستون

پکینگ های پیستون قابل استفاده برای جک‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی می باشند. پک آنها را در ابتدای سیلندر قرار می‌دهند تا مطمئن شوند که مایعات یا گاز از پیشتون نشت نمی کند و آب‌بندی را تضمین کند.
نوع پکینگ پکینگ پیستون
کاربرد آب بندی پیستون
مواد اولیه لاستیک مصنوعی مانند SBR، CR یا نئوپرن، EPDM

پکینگ گلویی

پکینگ گلوئی برای جک های پنوماتیک، کار آب بندی را برای جلوگیری از نشت مایعات انجام می دهد. پکینگ های گلویی را جایی قرار میدهند که در جهت مخالف استوانه‌‌ ی جک حداکثر میزان آب‌بندی را انجام دهد. همچنین برای بهبود عملکرد سیلندرها ،آنها  از نشت مواد به سمت خارج جلوگیری می‌کنند.

نوع پکینگ  گلویی
کاربرد آب بندی سیلندر ها
مواد اولیه SBR، CR یا نئوپرن، EPDM
صنایع لاستیک سازی داوودی رابر ( davoodi-rubber.ir )