گردگیر آکاردئونی

 گردگیرهای آکاردئونی به قطعاتی گفته می شود که کار جلوگیری از ورود هر گونه  گرد و خاک را به قسمت های داخلی می دهند. این گردگیر های آکاردئونی، در بیشتر مواقع از لاستیک درست می شوند با این حال گردگیر های آکاردئونی از جنس چرم و پارچه های برزنتی نیز می توان در بازار پیدا کرد یا سفارش داد.

جنس این گردگیرها بر اساس نوع کاربردی که دارند، متریال کاربردی آن ها نیز متفاوت است.
 
 

1. گردگیر آکاردئونی

کارکرد  جلوگیری از ورود هر نوع شی خارجی و گرد و خاک به قسمت های داخلی
جنس  لاستیک یا با چرم و پارچه های برزنتی
کاربرد ماشین آلات و صنعت فولاد 

2. گردگیر آکاردئونی فنر دار

متریال برزنت ، چرم
خواص نسوز، مقاومت بالا در برابر پارگی و قابلیت ارتجاعی بالا
کاربرد در صنایع کاشی سازی،صنایع رنگرزی ، صنایع ریسندگی و بافندگی و …

 

3. گردگیر آکاردونی برزنتی

متریال برزنت
ویژگی نسوز
کاربرد در صنایع کاشی سازی،صنایع رنگرزی ، صنایع ریسندگی و بافندگی و …


 

4. گردگیر آکاردئونی لاستیکی

مواد اولیه NR+SBR
ویژگی جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار یا هر شی دیگری به سیلندر دستگاه
کاربرد صنایع کاشی سازی،صنایع رنگرزی ، صنایع ریسندگی و بافندگی و …

کاربرد گردگیر آکاردئونی 

داوودی رابر توانایی تولید انواع گردگیر های آکاردئونی لاستیکی، برزنتی را در سایز های مختلف برای کاربرد های مختلف دارد.  
برای گردگیرهای لاستیکی باید تولید کننده توانایی تولید  قالب های خاصی را نیز داشته باشد در حالی که گردگیرهای آکاردئونی برزنتی، در دو نوع تولید می شوند:
  • گردگیر آکاردئونی برزنتی فنردار
  • گردگیر آکاردئونی برزنتی بدون فنر

گردگیرهای آکاردئونی بدون فنر


بسته به قطر محلی که قرار است آن گردگیر آکاردئونی نصب شود، دایره های برزنتی دوخته می شوند. بعد از دوخته شدن این دایره ها به شکل آکاردئونی به هم دیگر دوخت می شوند. 
داوودی رابر توانایی تولید گردگیرهای برزنتی نسوز و مقاوم به حرارت در سایزهای مختلف نیز را دارد. تولید گردگیرهای آکاردئونی با توجه به طول باز و بسته شده گردگیر، قطر و ارتفاع دهانه گردگیر و محل بست آن می باشد. 

گردگیر آکاردئونی برزنتی

گردگیر هایی که جنس برزنتی دارد به دو دسته ی فنر دار و بدون فنر تقسیم می شوند. نوع تولید آن‌ها به این صورت است که پس از قالب گیری، بسته به قطر،برزنت ها به آن دوخته می شوند. در مواردی که نیاز بیشتری به جلوگیری از ورود آب باشد، این برزنت به صورت یک‌دست دوخته می‌شود و یک فنر از آن رد می شود. این فنر باعث می‌شود گردگیر آکاردئونی نسبت به گردگیر بدون فنر جلوگیری بیشتری از ورود آب می کند.

گردگیرآکاردئونی می‌تواند در سایز های مختلف و ساخته و ارائه شود. علاوه بر این میزان طول باز و بسته شدن گردگیرآکاردونی و دهانه ی ـآن نیز نیز می‌تواند مختلف باشد. 

گردگیر های آکاردئونی وایتون (Viton)

به دلیل مقاومت بالایی که وایتون دارد، گردگیرهای آکاردئونی لاستیکی که از این جنس ساخته می‌شوند می‌توانند برا کاربرد های خاصی از جمله موارد زیر سر کار داشته باشند:

  • حرارت بالا
  • آب کلردار
  • اسیدها
  • بنزین
  • حلال های شیمیائی
  • گاز ترشپ
  • ازن
  • آتش و گرما


 

 

گردگیر های آکاردئونی نیتریل بوتادین رابر (NBR)

گردگیرهای آکاردئونی لاستیکی ضد روغن معمولاً از جنس نیتریل بوتادین رابر ساخته می شوند. این گردگیر های آکاردونی NBR علاوه بر خاصیت ضد روغنی، دارای خواص مقاومت مکانیکی برای مثال بسیار در برابر سایش مقاوم است. علاوه بر این به راحتی می‌توان در فضاهایی که با روغن های معدنی و گریس ارتباط دارد و در جک های هیدرولیکی و روغنی استفاده شود.


 

گردگیر های آکاردئونی سیلیکون (Silicon)

گردگیرهای آکاردئونی سیلیکونی توانایی تحمل دمای بالای 300 درجه سانتی گراد را دارد و در صنایع بهداشتی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.