واشر پلیت صفحه ای

کاربرد واشر پلیت صفحه ای

 کاربرد واشر پلیت صفحه ای در مدل های حرارتی می باشد. مبدل های حرارتی از چند صفحه ی پرس شده بین دو فریک تشگیل شده است که بین آنها واشری قرار می گیرد که به آن واشر،  واشر پلیت صفحه ای، گفته می شود.  ابعاد واشر پلیت صفحه ای بسته به نوع کارکرد آن دارد. ولی کار کلی واشر پلیت صفحه ای آب بندی می باشد. که از نفوذ سیالات، به داخل کار جلوگیری می شود ولی برای قطعه کانالی برای عبور سیالات ایجاد می کند.
 واشرپلیت صفحه ای، بر اساس عمق شیارها و شرایط دمایی و ماهیت سیالهایی که از آن عبور می کند تولید می شود. این واشر ها به صورت کلی، طبق استاندارد از متریال های زیر ساخته می شوند:
  • VITON
  • EPDM
  • NBR 
   واشر پلیت صفحه ای یاواشر پلیت مبدل حرارتی قطعه لاستیکی است که از نشتی آب (سیالات) در مبدل های حرارتی جلوگیری می کند. واشر پلیت صفحه ای یا مبدل حرارتی دارای یک صفحه فلزی موج دار میباشد که باعث می شود آب و سیالات به راحتی بدون نشتی انتقال یابند.ساختار مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار (واشر پلیت های حرارتی)


نوع واشر دارد پلیت ها، پر طرفدار ترین نوع پلیت های حرارتی در بازار می باشند. در بسیاری از صنایع واشر های پلیت صفحه ای از نوع واشر عینکی، کاربرد فراوان دارند. این صنایع عبارتند از :

  • صنایع نفت و گاز
  • پتروشیمی
  • صنایع غذایی
  • فولاد
  • صنعت تاسیسات ساختمان

پلیت های حرارتی، قابلیت باز و بسته شدن و تمیز کردن صفحات واشر پلیت را دارد. این مورد زمانی اهمیت دارد که واشر پلیت صفحه ای، به دلیل اینکه در صنایعی مانند: صنایع غذایی استفاده می شود که در آن فرایند هایی انجام می شود که امکان تشکیل رسوب در آن زیاد است، استفاده می شود.

 انواع اکسپنشن جوینت


 اکسپنشن جوینت تک گره یا اکسپنشن جوینت ساده


این نوع اکسپنشن جوینت در سیستم های لوله کشی با دمای بالا از ارتعاشات بسیار زیادی که به دلیل حرکت سیالات رخ می دهد جلوگیری می کند این نوع اکسپنشن جوینت کره انتقال این ارتعاشات به خط لوله را مسدود میکند


اکسپنشن جوینت یونیورسال

این نوع اکسپنشن جوینت علاوه بر این که جلوی ارتعاشات لوله را می‌گیرد و از انتقال آن به خط لوله اصلی جلوگیری می کند و وزن لوله اصلی را نیز تحمل می‌کند و از انحرافات جانبی و زاویه جلوگیری می کند

اکسپنشن جوینت لولایی

با استفاده از این نوع اکشن جونت ارتعاشات به صورت زاویه ای جذب میشوند کاربرد این نوع از اکسپنشن جوینت برای سیستم هایی است که لوله های آن ها حرکات بسیار شدیدی دارند

اکسپنشن جوینت تعدیل کننده فشار

اکسپنشن جوینت تعدیل کننده فشار برای جذب ارتعاشات محوری و جانبی در خط لوله استفاده میشود این نوع اکسپنشن جوینت در دو نوع خطی و زانوی تولید میشود زانوی اکسپنشن جوینت در انتهای مسیر لوله قرار میگیرد بالانس کردن گشتاور های حاصل است مسیرهای پمپ اصلی یکی از اصلی ترین مزایای اکسپنشن جوینت تعدیل کننده فشار است این نوع از اکشن جانت به خوبی توانایی بالانس کردن نیروها می باشد.

اکسپنشن جوینت مستطیل

پریما اکشن جونگ برای محدود کردن حرکات در سه محور جانبی و زاویه می باشد کاربرد اکسپنشن جوینت مستطیلی در کانال ها و سیستم های تهویه است
 
متریال واشر پلیت های صفحه ای (واشر عینکی)

واشر پلیتهای صفحه ای، کار  آب بندی مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار را به خوبی انجام می دهند. واشرها درون شیارهای پلیت صفحه ای به همین دلیل تعبیه شده است. واشر پلیتهای صفحه ای، داخل این شیار ها قرار می گیرند و کار آب بندی و درزبندی صفحات را انجام می دهدد. 
 
متریال واشر محدوده دمایی کاربرد

الاستومر نیتریل بوتادین رابر (ضد روغن) Nitrile Butadiene Rubber (NBR)

از  C°40- تا C°120+ آب، سیالات با پایه روغن معدنی، چربی و روغن گیاهی و حیوانی و روغن سیلیکون

لاستیک اتیلن پروپیلن (ضد اسید) Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM)

از  C°20- تا C°170+ آب، بخار اشباع، الکل، اسیدهای آلی و غیرآلی، حلال ها

الاستومر کلروپرن   Chloroprene (CR)

از  C°30- تا C°100+ آمونیاک، فریون ها، دی اکسید کربن، مواد سفیدکننده، کلر، ازن
الاستومر بوتیل از  C°40 تا C°120 مبردهای R22 و R134a
فلورو کربن الاستیک (FPM) از  C°0 تا C°160+ چربی ها و روغن های معدنی، هیدروکربن های آروماتیک و کلردار، نفت، اسیدها